RELACJA 2020

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa 2020 w Lęborku już za nami!
Zapraszamy do zapoznania się z relacjami uczestników, zdjęciami i filmami. Wszystkich chętnych zapraszamy do przesyłania swoich relacji

Relacje

Jola i Olek

Tydzień ten to był dobry czas dla nas, dla naszego małżeństwa. Staraliśmy się uczestniczyć w większości wydarzeń (ciekawych i potrzebnych), które były inspiracją do długich rozmów o nas, o tym jak przeżywamy naszą codzienność, jak świętujemy. Konferencja O. K. Knotza, zaowocowała konkretnymi decyzjami, które pomogą nam odkrywać Boże działanie w naszej więzi, dialogu , w naszej jedynej i unikalnej małżeńskiej historii zbawienia. Dziękujemy O. Romanowi za wyjątkową ( naszym zdaniem) homilię w czasie mszy świętej na zakończenie tygodnia oraz poprowadzenie adoracji. Po raz pierwszy mogliśmy być jako dialogujące małżeństwo przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Bardzo mocno uświadomiliśmy sobie, że przeżywamy to życie we Troje…

Ola i Paweł

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazje uczestniczyć w MTM w Lęborku. Zachęciło nas do uczestnictwa znajome małżeństwo, za co im bardzo dziękujemy.

Był to wyjątkowy czas, gdzie mogliśmy go spędzić razem. Trzeba się było jednak trochę postarać, zorganizować czas na spotkania i opiekę dla dzieci. Ale naszym zdaniem im coś więcej wymaga trudu, tym większe daje owoce.

Już w sobotę rano zaczęliśmy aktywnie, od ćwiczeń w parach na sali. Poranna gimnastyka, od razu człowieka nastawia pozytywnie i dodaje energii do działania. W tym dniu wzięliśmy również udział w konferencji „Rodzicielskie dylematy”. Zapamiętaliśmy jedno, dziecko musi wiedzieć, że nie jest pępkiem świata, że rodzice też mają swoje potrzeby, problemy itp. Trzeba o tym dzieciom mówić!

W niedziele mogliśmy odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie, podczas Mszy św. Uważamy, że jest to niezwykłe i bardzo cenne usłyszeć od męża, żony jeszcze raz te, słowa. Na koniec Mszy, doświadczone małżeństwo w prostych słowach, ciekawie wytłumaczyło co przysięga oznacza w praktyce. Popołudniu udaliśmy się do kina, również w ramach MTM i po prostu była to dla nas taka mała przyjemność obejrzeć wartościowy film, którego sami pewnie byśmy nigdy nie znaleźli.

Mogłam również uczestniczyć w warsztatach na temat swojego wizerunku. Dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy np. jaki mam typ urody i jakie kolory do mnie pasują oraz w jaki prosty sposób uporządkować swoją szafę.

Za wszystko jeszcze raz dziękujemy i oczywiście mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijać i będzie w niej uczestniczyć coraz więcej małżeństw.

Viola i Wojtek

Tegoroczne wydarzenie Tygodnia Małżeńskiego przyjęliśmy z radością, razem z mężem potrzebujemy okazji do bycia we dwoje … Uczestniczyliśmy w kilku propozycjach, skorzystaliśmy m.in. z prelekcji o „Dylematach rodzicielskich”, „Przyjaźni w małżeństwie”, warsztatów pt. „Mury i mosty – jak budować więź małżeńską?”, a także z walentynkowego spotkania w kościele w Mostach. Sięgnęliśmy również po dobre kino w wydaniu Fregaty – film „Z miłości do Joye” bardzo nas poruszył. To był niezwykle ciekawy tydzień, pod względem prezentowanych treści, ale też i bogactwa osób. Do tego atrakcyjne zaplecze – Baza, smak gorącej kawy i herbaty stały się miłym akcentem wspólnego świętowania. Czujemy się obdarowani (dostaliśmy super niespodziankę!) i wdzięczni za ten czas…

Katarzyna i Marian

Dziękujemy Panu Bogu i Matce Przenajświętszej za tak wspaniale przeżyty czas dialogu. W tak pięknie przygotowanej atmosferze mogliśmy dzielić się tym, co w życiu małżonków jest ważne: miłość, zrozumienie, odwaga, zaufanie. Przeżywając takie spotkanie zawsze poprzedzamy je modlitwą – otwarciem na łaskę Bożą. Szczególnie na uwagę zasługuje fakt, iż ten dzień został tak zaplanowany, że pozwolił przeżyć Nasz kolejny jubileusz zawarcia Sakramentu Małżeństwa, za co jesteśmy wdzięczni Panu Bogu.

Basia i Jarek

Przygotowywaliśmy się do tego tygodnia wraz z przyjaciółmi i osobami z różnych wspólnot, stowarzyszeń i środowisk lęborskich od kilku miesięcy. Chcieliśmy, jak powiedziała to Jola, osoba najbardziej zaangażowana w zaistnienie MTM w Lęborku: „podzielić się z innymi małżeństwami radością odkrywania sakramentu małżeństwa”. Pragnęliśmy pomóc na miarę własnych możliwości innym małżeństwom, w szukaniu możliwości upiększania codzienności małżeńskiej i rodzinnej. W tych dniach małżonkowie mogli posłuchać wielu konferencji na tematy związane z relacjami w malżeństwie i rodzinie, porozmawiać ze specjalistami często z „górnej półki”, którzy specjalnie przyjeżdżali do Lęborka z bardzo daleka, dzieląc się swoją wiedzą i czasem. Dla pań odbyło się spotkanie, będące wyjątkową okazją do spojrzenia okiem fachowca czyli wizażystki na swój wizerunek. Dla osób pragnących poprawić swoją kondycję fizyczną były ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, przygotowane specjalnie dla par małżeńskich lub narzeczonych…

Nasza wspólnota DK zorganizowała dla chętnych małżeństw kawiarenkę dialogową, która odbyła się w sobotni wieczór w klubie osiedlowym BAZA. Każda z par mogła spokojnie, przy kawie i ciastku porozmawiać z sobą, zapraszając do dialogu osobę nieskończenie kochającą i najbardziej umiejącą przebaczać czyli Jezusa.Zakończyliśmy Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w dzień wspomnienia świętego Walentego Mszą Św. w Mostach. Mszę odprawił ksiądz Jacek Giełdon, proboszcz parafii i ojciec Roman Zioła, który powiedział do małżonków piękną homilię. Wychodząc w niej od słowa Bożego, nadanego nam przez liturgię Kościoła na ten dzień, ojciec Roman przynaglił nas do niesienia dobra i miłości z naszych domów wprost do innych ludzi, potrzebujących naszego świadectwa.

Po Mszy Świętej pozostaliśmy jeszcze na adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzonej przez ojca Romana, kapłana, który szczególnie angażował się w organizowanie MTM. Przed Jezusem mogliśmy podziękować Bogu i sobie za wspaniały dar sakramentu małżeństwa. Na kolanach przed Nim uzmysłowiliśmy sobie, jak bardzo jesteśmy bogaci i wyjątkowi. Bogaci, bo uposażeni we wszystkie dary Ducha Świętego, by wzrastać w małżeństwie. Wyjątkowi, bo wybrani przez Boga i błogosławieni codziennie przez Niego, by do nieba iść nie jeden za drugim „gęsiego:)”, ale parami „pod rękę”.

Na pamiątkę każda z par małżeńskich otrzymała małą niespodziankę, przygotowaną przez Justynę i Adama oraz ich przyjaciół z DK. (W niespodziance m.in. instrukcja na rok randek małżeńskich – cudna sprawa).

I na koniec, czym dla nas były te dni? Były czasem intensywnego odkrywania mądrości naszego Stwórcy, bo wymyślił człowiekowi sposób na szczęśliwe i owocne (płodne) życie, dając mu możliwość odkrywania między innymi drogi sakramentu małżeństwa.

Mamy tylko jeszcze jedno pragnienie. Chcielibyśmy, aby bogactwo mądrości Kościoła i wszystkich ludzi, którym zależy na szczęściu współczesnych małżeństw, mogło odkrywać wiele więcej osób niż to stało się w tym roku w Lęborku.

Kochani, do zobaczenia za rok, w dniach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa w Lęborku.